Brak motywacji? Mamy na to sposób!

Pierwszy miesiąc nowego roku za nami. Pamiętasz jeszcze o swoich postanowieniach noworocznych? Co z nauką języka obcego, zrzuceniem nadmiarowych kilogramów czy z oszczędzaniem? Pierwszy miesiąc nowego roku weryfikuje to czy nasz cel był odpowiednio wyznaczony i czy mieliśmy wystarczającą motywację aby go osiągnąć.

„Dlaczego znowu nie wyszło?”, „Co ze mną nie tak?” „Dlaczego innym wychodzi, a mi nie?”, „Gdzie jest klucz do sukcesu?” – znajome?

Motywacja jest to stan wewnętrznej gotowości do osiągnięcia konkretnego celu, wzbudzony potrzebą. Motywacja osiąga najwyższy stopień gdy prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu i poniesienia porażki jest na takim samym poziomie. Motywacja to siłą, która pcha nas do przodu pomimo przeciwności losu.

Dlaczego tracimy motywację?

Przecenienie swoich możliwości

„Mierz siły na zamiary” – powiedzenie znane nam wszystkim, które tłumaczy, że przy odpowiednio dobranym celu (dopasowanym do naszej sytuacji osobistej, charakteru, stanu zdrowia, kwestii ekonomicznej i społecznej), zasoby naszej motywacji będą wystarczające by być w stanie doprowadzić nas do celu.

Zbyt długi czas dążenia do celu

Bo kto z nas lubi czekać? Ludzie są coraz mniej cierpliwi i coraz bardziej wygodni. Przy osiąganiu celu, trzeba być ze sobą uczciwym. Droga do sukcesu będzie trwała. Jeśli cel byłby „szybki” do osiągnięcia prawdopodobnie wielu z nas odkładało by jego realizacje w nieskończoność. Gdy droga do celu jest bardzo długa, należy podzielić ją na mniejsze etapy. Po osiągnięciu każdego z osobna, bardziej zmotywujemy się do kolejnego.

„Rozpraszacze”

Telefony, telewizja, ulubione ciasteczka.
Mogą działać na Twoją niekorzyść, ale tylko wtedy gdy źle z nich korzystasz. Telefon przeszkadza w skupieniu się, a każde powiadomienie potrafi wybić nas z rytmu. Należy więc podczas wykonywania jakiegoś zadania wyciszyć go. Jednak może przydać się w szukaniu inspiracji czy edukacji, warto więc korzystać z niego ale w odpowiedni sposób. Podobnie z telewizją. Ciastka mogą pełnić rolę nagrody.

„Demotywatory”

Nic tak nie potrafi zdemotywować jak inny człowiek. Z pewnością lepiej zadziała na Ciebie zdanie „Dasz radę, jesteś silny” niż „Po co się za to zabierasz, przecież jeszcze nigdy Ci się nie udało”. Gdy wyznaczysz sobie cel, sprawdź czy otocznie wokół Ciebie jest korzystne. Zrób porządki w swojej głowie i wokół siebie. „Demotywatory” nie są Ci potrzebne. Wystarczającą walkę będziesz musiał toczyć z samym sobą.

Jakie są etapy motywacji?

1. Potrzeba – zdefiniuj nią. Wyznacz sobie realny i motywujący cel. Skup całą uwagę na nim.

2. Planowanie – zastanów się jakie działania przybliżą Cię do realizacji wyznaczonego celu. Zaplanuj cel tak, aby osiąganie go było przyjemnością. Kiedy trzeba podziel go na etapy

3. Działanie – Wstań, załóż buty, weź książkę lub wycisz się. Skup się teraz tylko na celu. DZIAŁAJ!

4. Osiągnięcie – mamy to! Ważne aby nagrodzić siebie za osiągnięcie celu. Celebruj tą chwilę. Osiągnąłeś to dzięki sobie. BRAWO!

Jak zwiększyć motywacje?

Zastanawiasz się czy istnieje klucz do sukcesu? Pewnie, że tak!

•   Deklaracja– kiedy powiemy o czymś głośno, ciężej będzie nam się z tego wycofać. Możemy też otrzymać wsparcie od naszych znajomych w gorszych momentach. Ciężko jest być z celem sam na sam. Warto czasem wyciągnąć rękę po pomoc.

•   Wizualizacja sukcesu– wyobraź sobie, że właśnie osiągasz swój cel. Słyszysz te gratulacje i podziw? Jesteś dumny i inni są dumni z Ciebie. No to teraz obudź się i do roboty! To jest w zasięgu twojej ręki. Trzeba tylko po to sięgnąć.

•   Wizualizacja niepowodzenia – a teraz wyobraź sobie, że Ci co wróżyli Ci porażkę śmieją Ci się w twarz, wyobraź sobie te zmarnowane pieniądze i czas. A teraz wstań, otrzep kolana i do przodu. Nie dopuść do tego!

•   System nagród – nie ma nic złego z nagrodach. Nagrody są wręcz nieodłącznym elementem w drodze do sukcesu. Pomagają w odzyskaniu sił, dają nam chwilę wytchnienia. Ważne aby były adekwatne do etapów celu.

•   Edukacja – aby móc robić coś dobrze potrzebna jest nam wiedza na ten temat. Im bardziej zagłębimy się w temat, tym pewniej się w nim czujemy, co zwiększa naszą motywację. Stajemy się ekspertami w danej dziecinie.

•   Inspiracja innymi – każdy może dać dobry przykład i warto z tego korzystać. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje. Osiągnięcie celu nie zależy tylko od czasu, pamiętaj o indywidualnych kwestiach jak np. kwestie zdrowotne czy finansowe.

•   Książki – w księgarniach i ebookach z pewnością nie brakuje książek czy filmów o tej tematyce. Można znaleźć przykłady napisane przez psychologów i filozofów, a także napisane przez ludzi, którym udało się osiągnąć swoje cele.